Zespół Parlamentarny  z roboczą wizytą w muzeum 303.

Składam ogromne podziękowania dla twórców Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha za zaproszenie na wyjątkową podróż historyczną po zbiorach z dziejów lotnictwa polskiego, a szczególnie słynnego Dywizjonu 303.

Ekspozycja zawiera liczne cenne eksponaty i pamiątki po polskich pilotach, przekazane między innymi przez ich rodziny. Muzeum podzielono na dwie części. W części otwartej stoją cztery samoloty – Mirage III, Mig 23MF, Mig 21SMT, TS11-Iskra i śmigłowiec Mi-2. W części zamkniętej znajdują się między innymi mundury, odznaczenia, sztandary, dokumenty i modele – elementy wyposażenia lotników, głównie dywizjonu 303.

Muzeum nosi imię ppłk pil. Jana Zumbacha, który w 1940 r. znalazł się w Anglii i został przydzielony do polskiego Dywizjonu 303. Walczył w bitwie o Anglię i był jednym z dowódców słynnej jednostki. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Powstanie tego absolutnie unikalnego i PRYWATNEGO muzeum to zasługa pana Tomasza Kajkowskiego, pilota i miłośnika tematów związanych z lotnictwem. Podczas dnia otwartego odwiedziło je około dwóch tysięcy miłośników historii i pasjonatów lotnictwa!

Zachęcam do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, które stanowi niezwykłą lekcję historii dla nas wszystkich. Gratuluję również twórcom i organizatorom Muzeum 303, którzy wykonali wielką pracę zakończoną zapisaniem kawałka polskiej historii w Napoleonie pod Częstochową!

tel. 795-303-303 Anna Falkiewicz

MUZEUM 303