Niepowtarzalna ekspozycja w wadowickim Muzeum 303.

"Pokłon złożyliśmy ludziom minionym
I dom swój odtąd mieliśmy w historii."

- Czesław Miłosz, "Mała księga cytatów."

Dlaczego to właśnie historia jest przedmiotem tak zaciekłych dyskusji, a my – ludzie, toczymy o nią tyle walk?
Dzieje się tak dlatego, ponieważ przedmiotem historii jest nie tylko przeszłość, ale w równym stopniu my sami – ludzie, potomkowie i świadkowie.

Już 1 maja, przy ulicy Zatorskiej 2 w Wadowicach, powstanie nowe muzeum – Muzeum 303. Organizatorem wadowickiej filii jest Stowarzyszenie Muzeum 303, które posiada swoje jednostki muzealne także w miejscowościach Napoleon (województwo śląskie) oraz Gierłoż (województwo warmińsko – mazurskie).

Wadowice znane są przede wszystkim z rozsławionego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, niewielu wie, że on także nosił mundur. Miało to miejsce w ramach przysposobienia wojskowego, w roku 1937 roku.
Na Odwiedzających czekają wyjątkowe eksponaty i jedyne w swoim rodzaju sylwetki wielkich postaci polskiej historii ostatniego stulecia.

Wspomniane miasto zostało wybrane ze względu na jego piękno i patriotyczną rolę, niezwykle ważną dla polskiej historii.
Całość inicjatyw związanych z powstaniem muzeum i ekspozycji jest sfinansowana przez Tomasza Kajkowskiego, byłego żołnierza zawodowego 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca.
Misją Muzeum 303 jest kultywowanie pamięci o polskich bohaterach oraz tworzenie
i umacnianie postaw patriotycznych, jak również popularyzacja historii Polski i jej wkładu w walce o wolność i pokój.

Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem.

Aktorka Emilly Poter jest autorką stwierdzenia, że bohaterowie nie umierają, a żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem.
Czyim więc śladem będziemy mogli podążać, odwiedzając wspomniane muzeum?

Na ekspozycji znajdą się pełnopostaciowe sylwetki bohaterów historycznych - Marszałka Piłsudzkiego na swoim ukochanym koniu - Kasztance, Prezydenta Ronalda Regana, Rotmistrza Pileckiego oraz Generała Sikorskiego. Jako, że początki Muzeum 303 są silnie związane z Pilotami Dywizjonu 303, pojawią także ich wizerunki, na których czele stanie najlepszy polski as myśliwski – Stanisław Skalski, a ponad to Jan Zumbach, Jan Biały, Witold Łokuciewski. Będą także generałowie Sikorski, Anders, Maczek, Sosabowski. Nie zabraknie również sylwetek historycznych postaci z okresu drugiej wojny światowej takich, jak Hitler, Stalin, Roosevelt, Mussolini,  Möldersa czy premiera Churchila. Ale to nie wszystko. Przestrzeń zostanie poświęcona także upamiętnieniu ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, Żołnierzom Wyklętym oraz Powstaniu Warszawskiemu. Ekspozycja nie ogranicza się wyłącznie do przeszłości i tego, co minęło. W muzeum zobaczymy także sylwetki współczesnych, żyjących polityków – Bidena oraz Zelenskiego.

Dzięki naszej działalności ukazujemy także zasługi Ojca Świętego w walce o wolność i obalenie komunizmu.

Bywa, że historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości.
Tak jest w przypadku Świętego Jana Pawła II oraz ś.p. Lecha Kaczyńskiego, których sylwetki będzie można podziwiać.

Przypominamy, że nowa filia Muzeum 303 jest usytuowana w samym centrum Wadowic przy ulicy Zatorskiej 2.

Nie jest to jedyne muzeum spod znaku 303.
Lada moment rozpoczyna się sezon, a wraz z nim swoje podboje otworzy dla Państwa Wilcze Lotnisko w miejscowości Gierłoż na Mazurach.

Do zobaczenia!