OTWARCIE MUZEUM 303

W 100 - lecie Odzyskania Niepodległości przez Polske,  100 - lecie Lotnictwa Polskiego jak również w dniu święta Dywizjonu 303. 1 września 2018 roku o godz. 13.03 otwarto Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie. W uroczystości uczestniczyli znamienici goście. Pani Gisela Zumbach wraz synem Hubertem Zumbach. Przedstawiciele władz państwowych,samorządowych, dowódcy i piloci lotnictwa wojskowego. Liczne grono  lotnictwa cywilnego. Miłośnicy i rekonstruktorzy historii i sympatycy i przyjaciele naszego muzeum.  Obecnie Muzeum 303 to jedno z trzech muzeów w Polsce o tematyce lotniczej. Jedyne pod względem ilości pamiątek po lotnikach II Wojny Światowej.

Otwarcie Muzeum było relacjonowane w portalu niedziela.pl

Zachęcamy do zapozania się z materiałem:

Otwarcia muzeum dokonała pani Gisela Magda ZUMBACH żona naszego patrona ppłk pil. Jana ZUMBACHA , pan Jean Roger Hubert ZUMBACH syn naszego patrona orazTomasz Kajkowski założyciel Muzeum303 w obecności przedstawiciela Ministerstwa Obrony narodowej pana Łukasza KUDLICKIEGO. Obecni byli także dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina pan płk dypl. pil. Ireneusz STARZYŃSKI oraz dowódcy Baz Lotniczych wchodzących w skład 1 skrzydła, pan płk pil. Piotr IWASZKO – 23 BLT Mińsk Mazowiecki, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego za Poznania pan płk pil. Ireneusz NOWAK oraz dowódcy Baz Lotniczych wchodzących w skład 2 skrzydła. pan płk pil Rafał ZDANECKI – 31 BLT Poznań, pan płk pil. Robert GURZĘDA – 32 BLT Łask.

To wydarzenie przyciągnęlo bardzo wielu ludzi związanych z lotnictwem i bardzo nas cieszy, że byli wśród nas przedstawiciele OLL z Dęblina,  wspaniały chór pod dyrekcją pana Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO

Bardzo zadowoleni byliśmy ze spotkania z twórcami filmów poświęconych pilotom z okresu Bitwy o Anglię pan Jacek SAMOJŁOWICZ, Marian ZAWALIŃSKI, Piotr FIŁONOWICZ, czyli polska produkcja i filmu „DYWIZJON 303”. Pan Michael PASZKO,  producent angielskiej  „303 Bitwa o Anglię”. Świat muzealnictwa reprezentowany był przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - dyrektor Krzysztof RADWAN, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pan dyrektor Paweł PAWŁOWSKI i pan Jacek ZAGOŻDŻON oraz nasi serdeczni znajomi z Republiki Węgier reprezentujący Muzeum Lotnictwa Węgier Tomasz JASKÓLSKI dyrektor operacyjny, KOVACS Akos i MARS Gabriela